AMAZONIE V PLAMENECH

Nikdy předtím se Amazonie nesetkala s pořárem takové intenzity. V Bolívii bylo spáleno víc než 1.7 miliónu hektarů a v pořárech zahynulo přes 2 milióny zvířata. Na vině není jen mimořádné sucho, spojené s klimatickou změnou, ale také zákon současné vlády, který umožnil legální vypalování lesa za účelem získání orné půdy.

INFORMACE O PROJEKTU

Region se mění a nemění se k lepšímu. Chci tuto změnu ukázat ve svém dokumentu. Chci ukázat, k čemu zde dochází, aby to lidé mohli lépe pochopit a zamyslet se nad způsoby, jak to změnit.

Zatím jsem filmoval s dobrovolnými hasiči v Bolivijském regioně Chiquitania, který je kulturním pokladem národa. Celá Chiquitania byla spálena ohněm a jelikož země nemá oficiální lesní hasičské sbory, dobrovolní hasiči zde byli hlavní silou bránící zkáze. Ve filmu bude ukázána jejich práce v lese, ale i jejich život, překážky se kterými se setkávají, a názor na současnou situaci.

Jméno: Amazonie v plamenech / Země se neprodává

Dokončení: Léto, 2020

Project Type: Večerní dokumentární film

Předpokládaná délka: 1 hodina 20 minut

  • 30% STATUS PROJEKTU
  • 50% FILMOVNÁNÍ
  • 0% STŘIH

S KÝM SE VE FILMU SETKÁTE?

JUDAS

Požárník, který přišel pomáhat až z Kolumbie. Judas v minulosti pracoval v různých krizových situacích, mimo jiné jako vyjednavač mezi policií a drogovými karteli. Své know-how sdílí s dobrovolníky a učí je, jak se vypořádat s ohněm a vrátit se z mise v bezpečí.

STRÝČEK CHICHI

Neunavný bojovník s ohněm, který svou sílu bere mimo jiné ze žvýkání Koky, rostliny která je hluboce spjata s místní kulturou, a která má narozdíl od Kokainu, k jehož výrobě je používána, spoustu zdravotních benefitů. Chichi se v práci nikdy nezastaví, neustále pátrá po dalších pořárech, které by se daly uhasit.

MIGUEL

Vůdce dobrovolného hasičského sboru GRI – Skupiny okamžité odpovědi. Miguel řídí a koordinuje mise, při nichž se dobrovolníci snaží zabránit ohni, aby se rozšířil. Ve své pozici vidí ale i možnost jak v místní komunitě zviditelnit, sní o tom, že jednou bude starostou města.

A KDO FILM TOČÍ?

Martin Trabalík

Martin Trabalík

Režisér & Kameraman

Ahoj, jsem Martin a zabývám se dokumentární tvorbou. Pracoval jsem např. na Ukrajině, v Bangladéši (za tuto práci jsem byl oceněn na Czech Press Photo) či v Afghanistánu. Dokumenty jsou spíš než mou prací mojí vášní. Vždy si říkám, že to nemám zapotřebí, ale jakmile se někde něco semele, nevydržím tam nevyrazit. 🙂

PROČ POTŘEBUJI VAŠI POMOC?

NÁKLADY: cca 250 000 Kč

  • 10% Letenky
  • 50% Filmová výbava
  • 30% Produkce a střih
  • 10% Distribuce

Dosud jsem pracoval z vlastních zdrojů, ale bez Vašeho přispění nebude možné projekt dokončit. Jenom vybavení na filmování stálo přes 100 000 a pohyb v cizí zemi také není levný. Mám štěstí v tom, že ovládám španělštinu a nepotřebuji průvodce, ale i tak se pobyt začíná prodražovat a na účtu už mi moc nezbývá…

100 procent vybraných peněz půjde do produkce. Je potřeba pokrýt náklady na vybavení a další pohyb v terénu. Mám v plánu natáčet ještě aspoň měsíc a docházejí mi zdroje. Nutně potřebuji Vaši pomoc na dokončení natáčení. Částka, o kterou žádám, je holé minimum, nezbytné pro pokračování v projektu.

Pokud mě podpoříte, zaručuji Vám, že projekt dokončím. Je to důležité téma, které se týká nás všech!

Pod povrchem požárů

O CO TU JDE?

V dubnu 2019 prezident Morales podepsal zákon 1171, který v Bolívii schválil použití ohně jako nástroje kultivace země. Spousta osadníků z hor na západě země se vydala do lesů na východě, aby tam hledala novou naději.  Jenomže k tomu bylo potřeba spálit les.

Problém jde ovšem mnohem hlouběji. Způsob, kterým se nově uvolněná půda distribuuje, není zcela transparetní, mluví se o tom, že zde dochází k rozsáhlým podvodům.  A ačkoliv je půda vypalována hlavně malými farmáři, mnozí z nich obratem prodávají svůj díl země velkým společnostem. Opět zde dochází k obchodu, z něhož těží hlavně ti bohatí, ale za nějž platíme všichni.

V tomto roce byly nenávratně ztraceny nesmírné plochy lesa a do ovzduší bylo uvolněno  obrovské množství oxidu uhličitého. Chci na toto téma upozornit a představit ho do hloubky, pomožte mi! 

V neposlední míře chci formou rozhovorů a zamyšlení ukázat kolektivní odpovědnost celé naší společnosti. To, co se tu děje, je to výsledkem směru, kterým se lidstvo ubírá. Pokud lidstvo nezmění svůj přístup ke světu, bude se čím dál častěji potkávat s podobnými problémy. Současné požáry v Amazonii uvolnily do vzduchu obrovské množství karbon dioxidu, které pravděpodobně zase prohloubí klimatickou změnu. Vinu nese konsumerismus, nadměrná produkce a konzumace masa, extrémní rozdíly mezi chudými a bohatými a nezastavitelná lidská rozpínavost. Konečným cílem dokumentu je zamyšlení nad tím, co může udělat každý z nás, aby se situace neopakovala.

PODPOŘTE PROSÍM PROJEKT PŘES CROWDFUNDING NEBO FORMOU PŘÍMÉHO DARU

 

en_USEnglish